Maraton Językowy: „Остановка: Россия!” (nr 27, lipiec-wrzesień 2018)


Здрaвствуйте!

Ostatni dzień Maratonu Językowego. To na ten dzień, ten magazyn i ten język czekałam cały czas. Przedstawiam Wam aktualny numer czasopisma „Остановка: Россия!” (nr 27, lipiec-wrzesień 2018) wydawnictwa Colorful Media

Jako zagorzała fanka języka rosyjskiego zachwyciłam się absolutnie każdym artykułem (nawet takim, który w normalnych warunkach by mnie nie zainteresował), ale postaram się potraktować magazyn rzeczowo, bez zbędnych „achów i ochów”. 

Do dzieła!

Magazyn stoi na dwóch głównych filarach: podróże i technologia. Gdzieś tam pojawia się jeszcze kultura i sport, ale w bardzo niewielkim stopniu. (Szkoda, że nie było niczego o literaturze, bo zarówno ta dawna, jak i współczesna jest bardzo dobra.)

Tematem numeru jest zwiedzanie Nowosybirska. Oddalony o 3000 km od Moskwy, jest trzecim co do liczby mieszkańców miastem w Rosji. Uważany jest za nieoficjalną stolicę Syberii. Co w nim ciekawego? Po lekturze artykułu najbardziej zainteresował mnie budynek Opery, który podobno jest tak wielki, że zmieściłby w sobie moskiewski Teatr Bolszoj. Zaraz po Operze, zaintrygowały mnie dwa muzea. Pierwsze to Muzeum Słońca, a drugie... Muzeum Kultury Pogrzebowej. Ot ciekawostka. Więcej w artykule „Посещаем Новосибирск”. 

Podróżom poświęcony jest również pierwszy w kolejności artykuł Magazynu. Dowiemy się z niego, gdzie szukać rosyjskojęzycznych wycieczek po polskich miastach. Tekst skupia się na trzech miastach: Warszawa, Kraków i Wrocław, ale podobnym kluczem można szukać przewodników w innych dużych miejscowościach. Zwiedzać pomagają prywatni rosyjskojęzyczni przewodnicy – pasjonaci. Bardzo interesujący tekst, do którego dołączone są kody QR, odsyłające do poszczególnych przewodników.

Gdzie się wybrać na kaukaskie wakacje? Na to pytanie odpowie artykuł „Мои большие кавказские каникулы”. Może akurat ktoś z Was znajdzie inspirację na przyszłoroczne lato?

Technologicznie: 3 teksty. Pierwszy mówi o rosyjskiej ekoenergetyce. Drugi przedstawia legalne źródła, w których można słuchać muzyki w Runecie (rosyjskiej części Internetu). Trzeci porusza temat rzeczywistości rozszerzonej i mieszanej, czyli jak to, co dawniej istniało tylko w filmach Sci-fi, weszło do naszego obecnego życia. Pamiętacie szał na Pokemon GO? To był dopiero początek. 

Poza tym jeszcze dwa artykuły. Jeden kulturalny o zespole Шкловский. Drugi o aferze dopingowej w rosyjskim sporcie. Polecam szczególnie ten drugi tekst. 

Ogólne wrażenia: bardzo na plus. Do każdego tekstu dołączone jest nagranie, które można ściągnąć za pomocą kodu QR na swojego smartfona lub bezpośrednio ze strony ostanovka.pl na komputer. Dzięki takiemu rozwiązaniu, można czytać razem z lektorem, co w „rozszyfrowywaniu” cyrylicy jest nie lada pomocą dla uczących się języka. Artykuły podróżnicze bardzo ciekawe, technologiczne ciut mniej, ale i tak trzymały poziom.

Co mi się nie podobało? Długość tekstów. Podobnie jak w przypadku „Français Présent”, każdy tekst jest dłuuuugi i trzeba mieć dużo czasu, żeby przez niego przebrnąć. Przydałyby się krótsze wstawki kulturalne, coś o książce, o filmie. 

Zauważyłam też, że w „Остановка: Россия!” zabrakło działu językowego. Dla jednych to plus, dla mnie minus, bo akurat jestem fanką języków obcych również od tej „mniej przyjemnej” strony. Ale to już oczywiście kwestia gustu.

Za udostępnienie najnowszego numeru „Остановка: Россия!” dziękuję wydawnictwu Colorful Media. Jeżeli chcecie zapoznać się z ofertą magazynów językowych Wydawnictwa, zachęcam do kliknięcia w poniższe linki.

https://www.kiosk.colorfulmedia.pl/strona/14-darmowy-e-book – możliwość pobrania darmowego e-czasopisma
http://www.magazynyjezykowe.pl/ – magazyny językowe od Colorful Media


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sonia Czyta , Blogger