Maraton Językowy: „English Matters” (nr 72, wrzesień/październik 2018)


Bardzo lubię magazyny z wydawnictwa Colorful Media. Są dla mnie nieocenioną pomocą, gdy potrzebuję kontaktu z językiem obcym. Dlatego postanowiłam podzielić się z Wami swoimi wrażeniami i zrobić na blogu Maraton Językowy poświęcony pięciu tytułom, po które sięgam najczęściej. Dziś część pierwsza: „English Matters” (nr 72, wrzesień/październik 2018).

Tematem numeru jest nauka języka angielskiego przy użyciu technik pamięciowych. Autorka przedstawia kilka tricków, które pomagają w umiejętnym kojarzeniu słówek. Metody te pozwalają „wgrać” poszczególne słowa i zwroty na twardy dysk naszej pamięci – do obszaru, z którego już tak łatwo nie wyjdą. Oczywiście z wymienionych porad można korzystać ucząc się każdego innego języka. Bardzo trafne uwagi. Gorąco polecam.

Mole książkowe zainteresują się pewnie dwoma artykułami, które zostały poświęcone pisarzom. W pierwszym czytamy o 25 powodach, dla których warto czytać starego dobrego Dickensa. Dowiadujemy się między innymi, że nazwiska bohaterów w jego powieściach mają przełożenie na ich charakter, np. Mr Murdstone z „Davida Copperfielda” łączy w sobie słowo „murder” z zimną jak kamień (stone-cold) osobowością. W temacie książek również znajduje się drugi artykuł, poświęcony współczesnemu pisarzowi, Davidovi Baldacciemu. Jest on autorem książek sensacyjnych, thrillerów, ale i również obyczajówek. Niektóre z jego powieści zostały zekranizowane, np. „Władza absolutna” (Absolute power), której reżyserią zajął się sam Clint Eastwood.

Dalej poruszony zostaje temat różnicy pomiędzy byciem mieszkańcem danego kraju a jego obywatelem. Co daje nam obywatelstwo? Jak można je otrzymać? I na czym polega „citizenship tourism”? Na te wszystkie pytania otrzymacie odpowiedź czytając artykuł „Homeland or Homelands?”.

Miłośnicy podróży na pewno ucieszą się z kilku stron poświęconych Nowemu Orleanowi. Miasto kojarzące się głównie w jazzem ma do zaoferowania jeszcze więcej. Łączy w sobie nowoczesność i urok starego świata. Może zadowolić każdego: zarówno amatora architektury urbanistycznej, jak i naturalnego piękna, hałaśliwych barów i wyrafinowanych restauracji. Co ciekawe: Nowy Orlean uznany jest za jedno z najbardziej zielonych miast Ameryki. 

W magazynie jest również część poświęcona językowi angielskiemu od strony mniej lubianej przez uczniów, ale przedstawionej w bardzo przystępny i zachęcający sposób.

  • Gramatyka: mieszanie trybów warunkowych. Istotna sprawa dla tych, którzy interesują się poziomem zaawansowanym j.angielskiego. Cała kartka przygotowana jest przez Wydawnictwo do wycięcia i włożenia do segregatora. Świetny pomysł.
  • Konwersacje: uczymy się słówek i zwrotów niezbędnych na stacji paliw. Bardzo ważne zagadnienie, opisane w klarowny i życiowy sposób.
  • Słownictwo: poznajemy nowe słówka na literę „k” oraz idiomy związane z jesienią, która zbliża się nieubłaganie.

Do niektórych artykułów dołączone są nagrania, które można ściągnąć z Internetu za pomocą kodu QR, prosto na swój smartfon. Pomagają one kształtować umiejętność słuchania ze zrozumieniem. 

„English Matters” łączy w sobie język żywy (artykuły o świecie, psychologii, kulturze) i suche zagadnienia gramatyczne. Robi to w tak umiejętny sposób, że wszystko niemalże samo wchodzi do głowy. Niektóre teksty mają po parę stron, a inne zaledwie kilka zdań. Każdego dnia można poświęcić chwilę na przeczytanie nawet niewielkiego fragmentu. Zapewni to systematyczny kontakt z językiem, co pomoże w osiągnięciu biegłości, za którą sami sobie będziemy wdzięczni.

Za udostępnienie najnowszego numeru "English Matters" dziękuję wydawnictwu Colorful Media. Jeżeli chcecie zapoznać się z ofertą magazynów językowych Wydawnictwa, zachęcam do kliknięcia w poniższe linki.

https://www.kiosk.colorfulmedia.pl/strona/14-darmowy-e-book – możliwość pobrania darmowego e-czasopisma
http://www.magazynyjezykowe.pl/ – magazyny językowe od Colorful Media




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Sonia Czyta , Blogger