„Italia. Mi piace!” (nr 21/2019, styczeń/luty/marzec)

17 sty 2019


Magazyn „Italia. Mi piace!” kojarzy mi się z pięknymi zdjęciami i interesującymi artykułami, szczególnie o tematyce podróżnej. Nie inaczej było i tym razem. 

Po kilku tekstach „na rozkrętkę” (poziom A1/A2) czytamy wywiad z  emerytowanym nauczycielem Vincenzo C.Mulè, o jego pasji do archeoastronomii. Później poznajemy naukowe podejście do stereotypu „prawdziwego Włocha” w artykule „Esiste l’italiano vero? O tym, że podeszły wiek nie musi nikogo dyskwalifikować opowiada teskt „Le stelle del web? Sono le nonne italiane”. Czy wiecie, że na Youtubie pojawił się ciekawy projekt, w którym włoskie babcie pokazują swoje sposoby na pyszną domową kuchnię? Nie? No to już wiecie. 

Podróże i kultura. Miłośnicy wina na pewno chętnie przeczytają o winnicy Leonarda da Vinci w Mediolanie. Przy okazji można też poczytać o najsłynniejszym obrazie Leonarda „Ostatnia wieczerza”. Włochy kojarzą się nie tylko z ciepłem i sztuką, ale przede wszystkim z kawą. Kawa to dla Włochów więcej niż napój. Kawa to świętość. Jak więc zareagowali, gdy wśród tradycyjnych kawiarni pojawił się komercyjny, znany wszem i wobec amerykański Starbucks? Odpowiedź w artykule "Aiuto! Sono arrivati gli americani". Podróżników zainteresuje na pewno tekst o Materze – mało znanym, ale wyjątkowo pięknym miejscu na południu Włoch.

Językowo. Wiecie, że wystarczy kilka minut dziennie, aby poprawić swój włoski? Trzeba tylko być systematycznym. Bardzo dobre sposoby na skuteczną naukę języka znajdziecie w temacie numeru "Per migliorare il tuo italiano bastano pochi minuti al giorno!". Ponadto przydatne przykłady konwersacji w aptece, a także łapanie trudności językowych w ich własne sidła, czyli proste wyjaśnienie skomplikowanych zjawisk w języku włoskim.

W ramkach obok artykułów niejednokrotnie wyjaśnione są występujące w nich trudniejsze struktury gramatyczne. Do tekstów dołączone są nagrania, które możemy pobrać na swój smartfon, lub odsłuchać na komputerze. Oprócz tego możemy również ściągnąć pdf’y z listą słówek oraz arkusz pracy dla nauczyciela.

Teksty w magazynie „Italia. Mi piace!” są bardzo ciekawe. Czasem sprawiają trudności, ale to przecież dzięki tym trudnościom rozwijamy swoje umiejętności językowe. Gorąco polecam tym, którzy chcą spędzić ten rok w towarzystwie języka włoskiego.

Za udostępnienie najnowszego numeru „Italia. Mi piace!” dziękuję wydawnictwu Colorful Media. Jeżeli chcecie zapoznać się z ofertą magazynów językowych Wydawnictwa, zachęcam do kliknięcia w poniższe linki.

https://www.kiosk.colorfulmedia.pl/strona/14-darmowy-e-book – możliwość pobrania darmowego e-czasopisma
http://www.magazynyjezykowe.pl/ – magazyny językowe od Colorful Media

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © Szablon wykonany przez My pastel life